Atelier Nomadic'ten Bambu Ağaç Evler

Bambu Ağaç

Nomadic Resorts merkezli tasarım stüdyosu Atelier Nomadic, sürdürülebilirlik ve rejeneratif uygulamalara adanmış, çevreye duyarlı bir tatil yeri olan Playa Viva için bambu ağaç evleri tasarladı. Playa Viva deneyiminin konuklarına sunduğu olumlu etki, şebekeden bağımsız, tümüyle güneş enerjisine dayanan bir altyapı sistemine sahip olduğu için çevreye de uzanıyor.

Göz Alıcı Ağaç Evler

Tesisin en son uzantısı, Mobula balığının düzleştirilmiş, prizmatik gövdelerinden ilham alan 6 bambu ağaç evini içeriyor. Meksika kıyı şeridi boyunca dağılmış ağaç evler, sörfe bakan hindistancevizi ağaçlarının üzerine tünemiş durumda. Her ağaç ev, ön tarafta bir ana yatak odası ve arka tarafta alt katta banyo ve üst katta ikinci bir yatak odası/salon içeren bir ek ağaç evden oluşuyor.

Ağaç evler, doğal çevreye uyum sağlamak için biyoiklimsel tasarım ilkeleri kullanılarak geliştirilmiş; çatının geniş saçakları, büyük bir şemsiye gibi hareket ederek, güneşin güçlü ısısı için gölge ve şiddetli yağmurlardan korunma sağlıyor. Cephe panjurları doğal çapraz havalandırmaya izin veriyor.

Bambu Yapılar

Çoğunlukla dünyanın en hızlı büyüyen yenilenebilir yapı malzemelerinden biri olan yerel bambudan inşa edilen yapılar, bu çok yönlü malzemenin kullanılabileceği geniş çeşitliliği sergiliyor. Ana yapı ve çatı yapısı için güçlü Guadua bambu direkleri, cephe panjurlarında kesit şeritler ve tavanı düzleştirilmiş bambu paneller, ek binada ise duvar ve cephe panellerinde Phyllostachys Aurea bambu direk ve dübeller kullanılmış. Döşeme, sürdürülebilir şekilde yetiştirilen yerel Cumaru kerestesinden yapılmış.

Bütünsel tasarımın, COVID sonrası gezginlerin doğal çevreye dalmış, heyecan verici, sağlıklı konaklama yerlerinde kalma arzusuyla uyumlu olması amaçlanmış. Aylarca süren izolasyon ve kilitlenmelerden sonra, burada konuklar dalgaların sesini dinleyerek, gün batımı renklerinin ve  kumsalın üzerinde asılı duran hamakta uzanıp yıldızlara bakarken palmiyeler arasındaki esintinin keyfini çıkarabilir.

Fotoğraflar: Kevin Steele

Rogers Stirk Harbour

Rejeneratif Seyahat organizasyonunun kurucu üyesi olan tesis, sağlık ve eğitimi desteklemek, çevredeki araziyi restore edip canlandırmak için yerel halkla kapsamlı bir şekilde çalışıyor. La Tortuga Viva kaplumbağa koruma alanını kurmuş ve desteklemeye de devam ediyor.

ateliernomadic-playaviva-kevin-steele-10
ateliernomadic-playaviva-kevin-steele-12

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}