Sinagog için ek yapı

Audrey Irmas Pavillion

OMA, Los Angeles Wilshire Bulvarı'nda yer alan bir sinagogun uzantısını tamamladı. Altıgen taş karolarla kaplı Audrey Irmas Pavillion, firmanın Kaliforniya'da mimarlığını üstlendiği ilk kültürel bina ve ilk dini kurum.

OMA ortaklarından Shohei Shigamatsu liderliğindeki New York ekibi, bu ek yapıyı Los Angeles'ın en büyük Yahudi cemaatine ev sahipliği yapan 1929 tarihli Byzantine-Revival stili sinagogun tam karşısında onun muadili olarak düşünmüş.

55.000 metrekarelik alanı kapsayan yapı, eğimli cephelerinde bir desen oluşturacak şekilde düzenlenmiş dikdörtgen cam açıklıklara sahip 1.230 altıgen panelle kaplanmış. Cam elyaf takviyeli betondan (GRFC) yapılan altıgen karolar, orijinal sinagogun kubbesinde bulunan geometrilere dayanıyor. Karolar döndürüldüğünde, yivli açıklıklar ışığı farklı şekilde yakalıyor ve yüzeylere çok daha fazla çeşitlilik ve karakter kazandırıyor.  Yeni uzantının düzensiz trapezoidal biçimi, karşısındaki eski yapının batı tarafına, geriye doğru eğiliyor ve bulunduğu arazideki tarihi bir okulun güneyine uzanıyor.

Audrey Irmas Pavillion, toplantı odaları, ziyafet salonları ve fuayeler dahil topluluk için çok işlevli alanlara ev sahipliği yapıyor. İç mekanı bir boşluk triosunun etrafında kurgulayan Shigamatsu, "Form, ölçek ve aura bakımından birbirinden farklı olan bir mekanlar topluluğu yarattık" diyor. En alttaki boşluk, sokağa bakan taraftan ek yapının arkasında, okulun avlusuna doğru yol açan kemerli bir hacim oluşturuyor ve bu hacmin ahşap tonozlu yüksek tavanı, kolonsuz bir etkinlik alanı sağlıyor. Onun üzerinde, binanın çekirdeğini oluşturan trapezoid boşluk, sinagogun vitray pencerelerine doğru yöneliyor. Bu katta bulunan bir şapel, yan taraftaki yeşil bakır kubbeye gönderme yapan, yanlarında yeşillikler olan bir terasa açılıyor. Tavandaki dairesel oyuk, yukarıdaki üçüncü boşluğa bakış sağlarken, zemindeki cam oculus aşağıdaki etkinlik alanıyla bağlantı kuruyor. Mavi camla çevrili bu alan daha küçük toplantı odalarını birbirine bağlarken Downtown LA ve Hollywood Hills'in manzarasını kucaklayan çatıya da erişim sağlıyor.

Audrey Irmas Pavillion'da her kapı pervazında bulunan mezuzalar (kapı pervazına yerleştirilen, Tevrat'tan belirli İbranice ayetler yazılı parşömen parçasını saklayan dekoratif bir kutular) ise OMA'nın kurucusu Rem Koolhaas'ın imzasını taşıyor.

Fotoğraflar: Jason O'Rear

Yeni Proje (27)
Yeni Proje (24)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}