AKM Konser Salonu kentin kalbinde yükseliyor

Ankara Atatürk Kültür Merkezi

Ankara Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Koro Çalışma Binaları 28 yıllık tasarım ve inşa sürecinin ardından kullanıma açılıyor. 1992 yılında açılan yarışmayı kazanan Uygur Mimarlık'ın tasarladığı yapı, kentin kalbinde çekim noktası yaratacak.

Projenin inşaatına 1995’te başlansa da maddi imkansızlıklar nedeniyle öngörülen sürede tamamlanamayan yapı, koro çalışma binası, iki konser salonu ve fuayeyi içeren blok, sanatçı çalışma binası, otopark ve güç merkezi olmak üzere beş ayrı bloktan oluşuyor. Atatürk Bulvarı'ndan Anıtkabir'e perspektif veren tek açıklık olan alanda, toprak, su ve yeşille kaynaşan bir müzik merkezi yaratmak amacıyla salonlar ve fuaye, kompleksin diğer birimleri ve toprakla çerçevelenerek yapay bir gölün içinde korumaya alınmış. Salon kütleleri ile fuaye mekanı karşılıklı olarak sıkıştırılarak, fuayeyi içeren üstü örtülü bir vadi oluşturulmuş. 

Bu fuaye, iki yanına konumlanan salonlarla beraber, prizmatik kuvvetli gövdesi ile gölden yükselerek başını kaldırıyor ve kentsel mekanın bir parçası olarak Ankara'nın iki önemli referans noktası olan Anıtkabir ve Kale ile diyalog kuruyor. Dinamik formu, bu diyaloğu ve binanın kent içindeki varlığını güçlü bir şekilde ortaya koyuyor.

(Fotoğraflar: AA)

Ankara_cso2

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}