Haber

Andrée Putman Ödülü Tadao Ando'nun

Alanında hiçbir zaman resmi bir mimarlık eğitimi almamış, kendi kendini yetiştirmiş bir mimar olarak Tadao Ando, doğal ışığın yaratıcı kullanımı ve doğal peyzaj ve seyreklik biçimlerini takip eden yapılarla tanınıyor.

Pritzker ödüllü Japon mimar Tadao Ando, özellikle kamu binaları, dini yapılar ve müzelere odaklanan yüzden fazla küresel başarıya ulaşmış yapılarıyla, ​​Créateurs Tasarım Ödülleri Programı tarafından verilen Andrée Putman Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün kazananı olarak ilan edildi. Hiçbir zaman resmi bir mimarlık eğitimi almayan, kendi kendini yetiştiren mimar, doğal ışığın yaratıcı kullanımı, doğal peyzaj ve yalınlığa odaklanan eserleriyle tanınıyor.

Ödülün sahibi Tadao Ando, düşüncelerini şöyle özetliyor: “Fransa, bir dönemin sınırlarının ötesinde, fikirlerin peşinden giden kültürel bir mirasa sahip. Eyfel Kulesi ve Centre Pompidou gibi devrim niteliğindeki projeler, şehrin tarihi bağlamını yeniden tanımlayarak Paris'te meyvelerini verdi. Bir yerin ruhunu yansıtan özünün ve çağdaşının bir arada bulunması, mimariye yaklaşımımda her zaman düşündüğüm bir tema oldu. Ticaret Borsası binasının tasarlama sürecinde de geleneğin ve modernin bir arada varoluşunu hissedebildim. Özgürlük arayışı içinde yaşadığı sürece, kültür de Fransa’nın kalbi olarak kalacak. Yeni nesillere aktarmak istediğim mesaj bu. Créateurs Design Association'dan bu ödülü almak büyük bir onur.” Tadao Ando, ödülünü 21 Ocak 2023'te düzenlenecek olan ödül töreninde alacak.

Créateurs Design Awards Programı (CDA), mimari, iç tasarım, ürün tasarımı, gazetecilik, küratörlük ve fotoğrafçılık alanlarındaki olağanüstü başarıları takdir eden küresel bir ödül programı. Programda, tüm ödül kategorileri dünyanın dört bir yanından 300'ün üzerinde yaratıcı liderden oluşan seçkin CDA üyeleri grubu tarafından oylanıyor. 

Tadao Ando, kısa süre önce Paris'teki Bourse De Commerce binasının dönüşümünü ve Çin'in Guangdong kentinde konumlanan He Sanat Müzesi'ni (HEM) tamamladı. 80 yaşındaki mimar ​​Japonya'nın Osaka şehrinde doğdu. 1969'da Tadao Ando Architect & Associates'i kurdu. Başlıca eserleri arasında Işık Kilisesi, Pulitzer Sanat Vakfı ve Chichu Sanat Müzesi yer alıyor.  Ando, ​​1979'da Sumiyoshi'deki Sıra Ev için Japonya Mimari Enstitüsü (AIJ) Ödülü, 1993'te Japonya Sanat Akademisi Ödülü, 2003'te Kültürel Liyakat Kişisi (Japonya), Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) dahil olmak üzere birçok prestijli ödülün sahibi oldu. 1995 yılında ise mesleğin en yüksek ödülü olan Pritzker Mimarlık Ödülü'ne layık görülmüştü.

ando1725edr2
37001ce38aa1532c5807f509bfb1b408

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}