Bernardo Bader Architekten'den

Anaokuluna Ahşap Uzantı

Bregenz merkezli mimarlık stüdyosu Bernardo Bader Architekten, Avusturya'nın Lustenau kentinde yer alan Kindergarten Am Schlatt'un ahşap eklentisini tamamladı.

Bu eklenti, var olan tek katlı kreşe en az üç sınıf için yeni alanlar katıp dışarıdaki güvertelerle sınıflar ve bahçeler arasındaki bağlantıyı da güçlendiriyor. Mevcut bina ile uyum sağlarken bir yandan ayırt edici olmak üzere tasarlanan uzantı, anaokuluna yeni binanın kuzey kenarı boyunca uzun, ahşap kaplı bir koridor ile bağlanıyor. Erişim sağlamanın yanı sıra, bu koridor, depolama alanları ve bahçeye bakan oturma alanı sağlayan geniş pencere kutuları ile "oynanabilir" alanları da ikiye katlıyor.

Yere yakın pencerelerle iç ve dış mekan arasında atmosferik bir ilişki yaratan mimarlık stüdyosu, orijinal binanın rengine gönderme yapan koyu kırmızı pencere pervazları kullanmayı tercih etmiş. Binanın güney ucundaki bu koridorun hemen dışında, banyolar, yemek odası ve yönetim alanları ile birlikte her biri 23 çocuk kapasiteli üç adet sınıf bulunuyor. Her sınıf ise bir oyun alanı ve bahçedeki güverteye sürgülü kapılarla açılan daha büyük bir odadan oluşuyor. Yerel bir ağaçtan yapılmış görünür kirişler ve prefabrike dış duvar elemanları yeni odalara sağlam, stüdyo benzeri bir karakter kazandırmış.

Kapı pervazlarındaki koyu kırmızı ile tezat oluşturan beyaz renkte ahşap paneller, sınıflara da uzanıyor. Renk idareli kullanılmış, o yüzden mevcut anaokulunun rengini alan pencere ve kapı çerçevelerinin dış kısmında kullanılan koyu kırmızı renk belirgin biçimde öne çıkıyor.  Yükseltileri canlandırmak için, alternatif yatay ve dikey alanlara köknar paneller uygulanmış ve binanın alçak, uzun formu kırılarak dinamizm kazandırılmış.

Yeni Proje (27)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}