Atherthon Pavillions

Alaska Sedirleri Arasında

Amerikan mimarlık stüdyosu Feldman Architecture, Kuzey Kaliforniya'daki Silikon Vadisi kasabası Atherton'da yemyeşil bir bahçe içinde yemek, meditasyon ve egzersiz alanı olarak kullanılacak iki yapıyı tamamladı. Pavyonların çevredeki bahçeyle uyumlu olmasını sağlamak için yerel bir peyzaj danışmanıyla yakın iş birliği yapan mimarlar, eşit hacimdeki yapılar, sekoya ve Alaska sedirlerinin olduğu peyzajın ortasına zarifçe yerleştirilmiş.

Yer seviyesine yakın olan doğrusal binalar, yükseklik, kapladığı hacim (42 metrekare) ve malzeme açısından birbirinin aynı yapıda kurgulanmış. Cam duvarları olan pavyonların Kaliforniya yamacında "kaybolmak" üzere tasarlanmış. Cam duvarlar ve her iki ucunda bahçeye doğru uzanan beton uzantılar, bahçe ve pavyonlar arasında yumuşak bir geçiş sağlayarak yemyeşil peyzaj ile bütünleşmesini sağlamış. İki yapının da cephelerinin bir kısmını saran ahşap kafesler, doğal hava koşullarına dayanıklı Alaska sedir ağacından yapılmış. Ön ve arka cephede bu ahşap kafesler, egzersiz ve meditasyon alanlarına da mahremiyet kazandırıyor.

Organik formu olan bir havuzun yanında konumlanan mutfak pavyonu, aynı zamanda salon alanının uzantısı olarak işlev görüyor. İkinci pavyon, biraz daha geriye yerleştirilmiş. Açık ahşap teraslar ve yeni bir gölet, bu iki yapıyı birbirine görsel olarak da birleştiriyor.  Spor salonu olarak işlev gören pavyonunun bir tarafı tümüyle cam, diğer tarafı da sürgülü kapılarla bahçeye açılıyor. Her iki yapının cepheleri de zamanla doğal olarak eskiyecek olan Alaska sedirinden dikey ahşap çıtalar ile kısmi olarak örtülmüş.

Fotoğraflar: Adam Rouse

Yeni Proje (27)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}