Aitken'in

Kaleydoskopik Ormanı Venedik'te

Amerikalı sanatçı Doug Aitken, Saint Laurent moda evi için yemyeşil bitkiler ve ağaçlar arasında kaleydoskopik yansımalar yaratan bir enstalasyon tasarladı.

Moda evinin kreatif direktörü Anthony Vaccarello'nun ilkbahar-yaz 2022 defilesine sahne olan enstalasyonda modeller, optik yanılsamayla Venedik lagününde yürüyor gibi görünüyordu.  Aitken,  Isola della Certosa'da yer alan eserinin çıkış noktasını şu sözlerle anlatıyor: "Green Lens sanat, enstalasyon ve sahne tasarımının bir arada olduğu yaşayan bir sanat eseri. Farklı düşüncelerin, soruların ışıklı yansımaları arasında herkesin kendine özel bir deneyim yaşadığı yolculukta bir deniz feneri gibi.  Covid sonrası geleceğe dair fikirlerimizi ve vizyonumuzu paylaşabileceğimiz bir odak noktası…  Geleceğe yönelik bir kutlama ve sorgulama. Dıştan bakıldığında bulutların, sisin ve vahşi bitki örtüsünün değişen yansımalarından oluşan bir koreografi yaratırken; gün geceye döndüğünde parlamaya başlıyor ve kinetik bir ışık heykeli ve ses kompozisyonu haline geliyor. "

Green Lens (Yeşil Mercek) enstalasyonunda, Aitken ve Vaccarello'nun mimari ve moda gibi farklı yaratıcı disiplinlere ait olan işlerini birbirini destekler biçimde yan yana getirmesi çok daha güçlü ve etkili bir sanatsal ifadenin ortaya çıkmasını sağlamış. “Saint Laurent'in kült ikonografisi her zaman sanat ve modadaki yaratıcı disiplinleri birleştirmiştir" diyen Vaccarello, sınırları belirsizleştiren çizgilerin moda evinin tarihsel geçmişinin de belirleyici bir parçası olduğunu vurguluyor.

Müzik ve dans performanslarının yanı sıra davetli konuşmacıların geleceğe yönelik fikirlerini paylaştığı; farklı seslerin ve kültürlerin ifade edildiği bir sahneye dönüşecek olan Green Lens, defileden sonra Venediklilerin de birebir deneyimleyebilmesi için Temmuz ayının sonuna kadar halka açık olacak. Projeyle ilgili karbon emisyonlarının adaya özel ağaçlandırma programları aracılığıyla dengeleneceğini belirten Saint Laurent Moda Evi, Certosa'da uzun zamandır atıl kalan manastır harabelerini restore etme sözü verirken, enstalasyonun sökülmesinin ardından bitkileri de adaya bağışlayacağını belirtti.

Doug Aitken'in yansıtıcı malzemeler içeren diğer projeleri arasında İsviçre Alpleri'nde değişen bir manzara ve gökyüzü görüntüsünü yansıtan aynalı bir bina da yer alıyor.

 

https://youtu.be/QOKTl0JyC2E

 

New Project - 2021-06-03T081259.839

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}