Roma'da Urquiola imzasını taşıyan

Six Senses Oteli

Milano merkezli tasarımcı Patricia Urquiola, Roma'daki bir sarayı dairesel unsurlar ve geleneksel İtalyan malzemeleriyle dolu bir otel ve spaya dönüştürdü. Six Senses Rome; Palazzo Salviati Cesi Mellini'nin içinde, şehir merkezindeki Pantheon ve Trevi Çeşmesi gibi tarihi mekanların yakınında yer alıyor.

San Marcello al Corso Kilisesi'nin bitişiğindeki bina 15. yüzyılda inşa edilmiş, daha sonra mimar Tomaso De Marchis tarafından 18. yüzyıl barok tarzında güncellenmiş. Studio Urquiola liderliğindeki yenileme çalışmaları sırasında restore edilen dönem detayları arasında etkileyici bir merkezi merdiven ve binanın UNESCO listesinde olan ve hareketli Via del Corso caddesine bakan ana cephesi de var. 

Six Senses Rome'un Piazza di San Marcello'dan ulaşılan girişi, klasik İtalyan tasarımlarının yanı sıra Urquiola'nın eserlerinden çeşitli kanepeler ve şezlonglarla donatılmış açık bir lobiye ve sosyal alana açılıyor.

Sosyal alanlar traverten zeminlere yayılan saksı bitkileri arasında, yuvarlak kilimler üzerinde masalar ve dekoratif objelerle gruplar halinde konumlandırılmış. Lobideki kilimler ve masalar da dahil olmak üzere otelin her yerinde dairesel unsurlar görülüyor. Urquiola tasarım yaklaşımını anlatırken, işçiliğin, döşeme malzemelerinin ve grafik unsurların her fırsatta hem Roma klasisizmine hem de Palazzo Salviati Cesi Mellini'nin zengin tarihine sadık kalarak doğayla bütünleştiğini söylüyor. 

Roma klasizmine özgü

Yeşil mermerden kavisli formda bir bar pencerelerin yakınına konumlandırılmış; avludaki camdan görülebilen ve tepedeki toprak tonlu çelik yapının kavisli formunu izleyen tezgahlarla tamamlanmamış bir daire oluşturuyor. Yeşil mermer bar tezgahı avluda da devam ediyor; bu alanda ayrıca arka duvar boyunca saksılara yerleştirilmiş banklar ve yemek yiyenlerin trattoria tarzı Bivium restoranından yiyecek ve içeceklerin tadını çıkarabileceği ilave oturma yerleri de oluşturulmuş. Dairesel formlar ve motifler, birinci kattaki Six Senses Spa ve Roma hamamları da dahil olmak üzere otelin her yerinde devam ediyor.

Nötr renkler de dekorlar

Spa bekleme alanı, şeffaf perde muhafazaları içinde oturma alanı da sunuyor. Burada tül perdeler, bakım bekleyenler veya traverten kaplı hamama girmeye hazırlananlar için küçük oturma alanlarını çevreliyor. Merkezi katlardaki yatak odaları tambur paneller, desenli kilimler ve çeşitli küresel aydınlatma armatürlerinin dikkat çektiği yumuşak renklerde, nötr dekorasyonlara sahip. Six Senses Rome Oteli'ndeki spa ve Roma hamamlarının duvarları ve tavanı travertenlerle kaplı. Otelin 96 konuk odası ve süitlerinin hemen hepsinde bulunan balkonları avlu veya şehir manzarasına bakıyor.

Odalardaki sıva işleri, kireç ve kumla karıştırılmış toprak veya tuğla parçalarından oluşan cocciopesto olarak bilinen eski bir Roma malzemesinden yapılmış. Mimarlık ofisi bu malzeme tercihini "Antik çağın mirası, odaların sıvalarını süsleyen ve Romalı mimar Vitruvius'a saygı duruşunda bulunan cocciopesto seçimiyle de onurlandırılıyor" sözleriyle açıklıyor. 

Sanat eserleriyle dolu odalar

Otelde ayrıca şehir manzarası, botanik kokteyller ve hafif atıştırmalıklar sunan Notos adında bir çatı terası ve bar bulunuyor. Six Senses Rome'un yumuşak renklerde nötr dekora sahip yatak odalarını zenginleştiren sulu boya ve yağlı boya resim, heykel, dokuma gibi sanat eserleri, sanat danışmanı Federica Sala tarafından küratörlüğünde otel için özel olarak hayata geçirilmiş. 

Aslen İspanya kökenli olan Patricia Urquiola, Avrupa'nın en çok aranan tasarımcılarından biri ve Moroso, Cassina, Kettal ve Boffi gibi birçok markanın mobilya ve ürün koleksiyonların yaratıcısı oldu. Mimarlık ofisinin tasarladığı diğer oteller arasında Michigan'daki Haworth Hotel, Como Gölü kıyısındaki Hotel Il Sereno ve Milano'daki Room Mate Giulia yer alıyor.

Fotoğraflar: Luca Rotondo

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Studio Frantzén

Fındık Ağacı

six-senses-rome_patricia-urquiola_dezeen_2364_col_0-1704x1278
six-senses-rome_patricia-urquiola_dezeen_hero1-1704x959
six-senses-rome_patricia-urquiola_dezeen_2364_col_16-1704x2272
six-senses-rome_patricia-urquiola_dezeen_2364_col_12-1704x1460
six-senses-rome_patricia-urquiola_dezeen_2364_col_10-1704x2272
six-senses-rome_patricia-urquiola_dezeen_2364_col_9-1704x1988

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}