Chicagolu mimarlık stüdyosundan

Sanat Dolu Çatı Katı

Wheeler Kearns Architects  iki sanat koleksiyoncusu için tasarladığı Chicago'daki bu çatı katını; geniş bir sanat koleksiyonu, endüstriyel detaylar, fuayede ceviz zemin ve yumuşak toprak renkleriyle tamamlamış. Symiotic Life'dan Sharlene Young ile birlikte çalışan mimarlık stüdyosu,  ailelerinin yanı sıra sanat eserleri ve mobilyaları için de yeterince alana sahip bir ev isteyen çift için sanat dolu bir iç mekan kurgulamış. 

Chicago'da yüksek bir binada yer alan çatı katı dairesi 590 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Bir çift ve köpekleri için tasarlanan rezidansın aile ve arkadaşlara yönelik de sıcak bir alan olması hedeflenmiş. Oturma odasında yer alan tam boy pencereler Chicago silüetine bakıyor. Günün ihtiyaçlarına uyum sağlamak için açılıp kapanan bir dizi delikli metal bölmenin bir tür transformatör işlevi gördüğünü vurgulayan mimarlar; akustik ve aydınlatma sistemlerinin teknik taleplere cevap verebilmek için kabuğa dikkatlice entegre edildiğini söylüyor.

Çelik ve Ahşap Malzeme Paleti

Misafir odasında mahremiyet için sürgülü kapılar düşünülmüş. Dairede ebeveyn yatak odası ve çocuk odasının yanı sıra misafir odası, aile odası, oturma odası, yemek odası ve iki ofis bulunuyor. Bir terasa sahip olan ve ana fuayeye ek olarak kendi servis girişine sahip olan rezidansı bir mutfak ve bir çamaşır odası tamamlıyor. 

Tüm odalar tek katta ve çoğu açık plan olduğundan, ceviz zemin ve yumuşak duvar rengi, tasarımın baştan sona tutarlı olmasını sağlıyor. Ev sahiplerinden birinin babası makinist olduğu için dairenin içinden geçen çelik ve ahşap malzeme paletini onun önerilerine göre belirlenmiş. Bu renk paleti ve ortak belirlenen vida başı profili metallerin, patine edilmiş levhanın ve delikli çelik sacların kullanılmasına yol açmış.

Özel Yapım Kitaplık

Özel sarmal merdivenli büyük, özel yapım kitaplık fabrika döşemesinden ilham alan, daha yumuşak, daha sıcak damarlı ceviz blok döşemeye çekilmiş ve  konutta yönlülüğü kasıtlı olarak gizlemek için bir ızgaraya yerleştirilmiş. Çelik ve ceviz gibi iki element projenin belkemiğini oluşturuyor. Zincirli örgü perdeler ışığın oturma odasına girmesine izin veriyor. 

"İnanılmaz Bir Sanat Koleksiyonu Bulunuyor."

Sahiplerinin George Nakashima bankı, Harry Bertoia heykelleri ve Paul Evans'ın mobilyaları gibi önemli parçaların olduğu kapsamlı sanat koleksiyonu, iç mekan tasarımı süreçlerinde büyük rol oynamış. Yeşil özel döküm cam masa sıcaklık katıyor; bir makyaj odasının yanı sıra iki banyo bile sanat eseri ile dolu. Ana banyo, soluk mavi-gri duvarlar ve mermer zemin ile daha açık bir renk düzenine sahip. 

Diğer ayrıntılar arasında oturma odasının bir tarafını kaplayan ve yemek odasına açılan sarmal merdivenli özel yapım çatı katı ve kitaplık ve zincir perdelik var. Young, "Tarihsel olarak hem Doğu hem de Batı kültürlerinde kullanılan bir malzeme olan zincir güç ve dayanıklılığı ifade ediyor; ancak aynı zamanda görsel yumuşaklık ve güneş ışığını dağıtma yeteneği gibi şaşırtıcı nitelikleri de var.

Fotoğraflar: Tom Rossiter Photography

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Ağaç Evler

Ceviz Ağacı

İç Mekan_Chicago_Çatı_Katı

Tarihsel olarak hem Doğu hem de Batı kültürlerinde kullanılan bir malzeme olan zincir, güç ve dayanıklılığı ifade ediyor; ancak görsel yumuşaklık ve güneş ışığını dağıtma yeteneği gibi şaşırtıcı nitelikleri de var.

İç Mekan_Chicago_Çatı_Katı2
İç Mekan_Chicago_Çatı_Katı3
İç Mekan_Chicago_Çatı_Katı4
İç Mekan_Chicago_Çatı_Katı5
İç Mekan_Chicago_Çatı_Katı6
İç Mekan_Chicago_Çatı_Katı7
İç Mekan_Chicago_Çatı_Katı8

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}