Melbourne'de Karaağaçlarla Çevrili

Koleksiyoner Evi

Aslen 1951'de Horace Tribe tarafından tasarlanan ve bir termit istilası nedeniyle daha önce de iki kez yenilenen Kew Residence, Avustralyalı ünlü mimar John Wardle ve ailesine ait. Melbourne'un Kew bölgesinin sakin bir banliyösünde konumlanan üç katlı konut, beş kişilik ailenin ihtiyaçlarına göre üçüncü kez tadilattan geçirilmiş.

Garaja ayrılmış bir bodrum katı ve üzerinde iki kattan oluşan yapı, kaba dokulu taşlardan yapılmış merdivenler ve ağacın gölgelediği bahçede nötr bir yapı olarak yükseliyor. Kuzey kısmında bir bungalovu olan 382 metrekarelik ana bina, dört yatak odası, iki banyo, açık oturma/yemek ve ayrı bir dinlenme alanından oluşuyor.

Kew Residence'ın bu versiyonu için mimar, özellikle sanat koleksiyonunu sergileyebileceği alanlar yaratmaya odaklanmış. Çalışma odasının duvarlarında oluşturulmuş gömme raflarda, çiftin yıllar boyunca biriktirdiği seramik ve heykel koleksiyonu sergileniyor. Viktorya ash ağacından duvar kaplamaları ve parkeler, bahçenin manzarasını kucaklayan bir "koza" hissi yaratmak için zeminleri ve tavanı kaplıyor. Avustralya'da çıkan orman yangınlarında bu heybetli ağaçların oluşturduğu uçsuz bucaksız ormanlarının büyük bir kısmı yok olmuş.  Köşe penceredeki oturma alanının kompozisyonunda referansını, ünlü mimar Louis Kahn'in ikonik binalarından Pennsylvania'daki Fisher House'un oturma odası penceresinden alıyor.

Eser toplama merakı olan ünlü Avustralyalı mimar, koleksiyonunu “arkeolojik bir çekicilik ve estetik” ile sergilemek istemiş. Eskiden bir çocuk oyun odası ve yükseltilmiş bir teras olan çalışma odası, seramiklerin sergilendiği duvarın arkasında diğer koleksiyon parçalarının depolandığı bir dolabı gizliyor. Mimarın zanaat işçiliğine duyduğu merak, bir müzik sehpasına dönüşebilen tezgah, açık mutfakta grafit görünümlü seramiklerle kaplanmış ada tezgahı ile tamamlanan gömme dolaplar gibi evin ahşap mobilyalarının detaylarında gözlemlenebiliyor. Bu alanda Japonya'nın seramikleriyle ünlü şehri Taijimi kentindeki bir fabrikadan temin edilen el yapımı fayanslar kullanılmış. Gizli sürgülü paneller, gömme kitaplıklar ve ana merdivenler de dahil olmak tüm ahşap işçiliği, zanaatkarların elinden çıkmış.

John Wardle, “Evin sadece bir mimari stili temsil etmediğini ve bunun yerine çeşitli etkilere dayandığını” söylüyor. Doğup büyüdüğü bölgede yer alan Kew Residence bir yandan gizli dolapları ve hazinelerle dolu merak kabinleriyle kendi çocukluk günlerini anımsatan ağaç ev nostaljisini de yaşatıyor.

 

Fotoğraflar: Trevor Mein ve Sharyn Cairns

***

Proje Künyesi

Mimar: John Wardle Architects

Proje direktörü: John Wardle

PA: Luca Vezzosi

İç Mimar: Jeff Arnold, Elisabetta Zanella

İnşaat: Overend Construction

Bina Hizmetleri Mühendisi: JWA

Bina Sörveyörü: Sampson Wong

phase-dance-003
phase-dance-007
Yeni Proje (12)
Yeni Proje (13)

Viktorya ash ağacından duvar kaplamaları ve parkeler, bahçenin manzarasını kucaklayan bir "koza" hissi yaratmak için zeminleri ve tavanı kaplıyor. Avustralya'da çıkan orman yangınlarında bu heybetli ağaçların oluşturduğu uçsuz bucaksız ormanlarının büyük bir kısmı yok olmuş. 

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}