Mayfair'deki Child Studio'dan

İkonik Dönem Evi

Londralı mimarlık ofisi Child Studio, Mayfair pied-à-terre apartmanında, yüzyıl ortası modern ve art deco detaylarını harmanlayarak, moda tasarımcısı Yves Saint Laurent'in evine saygı duruşunda bulunan bir ev tasarladı .

Child Studio, bir otelci ve restoran işletmecisi için yaratılan evi; yemek yeme, eğlenme ve parti evi olarak yeniden tasarlamış. Moda tasarımcısı Saint Laurent'in Paris'teki evindeki büyük salonundan ilham alan geniş salonun ortasında, beyaz renkte ve kavisli formda bir şömine dikkat çekiyor. Saint Laurent konutunda sanat eseri koleksiyonunun sergilenme biçiminden yola çıkan Mayfair evi, yüzyılın ortasına ait ikonik modern tasarımcıların imzasını taşıyan heykel ve vintage mobilyaları bir araya getiriyor. 

Vintage görünüm

"Müşterinin kişiliğini ve ilgi alanlarını yansıtan, sanat, tasarım, edebiyat ve seyahati kapsayan bir alan yaratmayı amaçlayan" Child Studio'nun kurucuları Che Huang ve Alexy Kos, Saint Laurent'in evinde olduğu gibi dünyanın farklı dönemlerinden ve bölgelerinden tasarım nesnelerinin ve sanat eserlerinin bir araya getiren kişisel ve eklektik bir iç mekan tasarlamış. Her iki tarafın da dar tam boy tavan pencereleri bulunan rezidanstaki geniş açık alana, ahşap raflı kütüphane duvarlarının eklenmesi, mekanın vintage görünümüne katkıda bulunuyor.

Ahşap duvarlar salonu; oturma, yemek yeme ve ders çalışma alanlarına da ayırıyor. Bu projede Art Deco referanslarını 1960'lar ve 70'lerin modernizmiyle dengeleyen özgün bir tasarım dili bulmaya çalıştığını vurgulayan Child Studio, yemek odasına özel  ahşap bir masa da tasarlamış. Rezidansta kullanılan mobilya ve aydınlatmalar arasında endüstriyel tasarımcı Ingo Maurer'in Japon kağıt lambaları ile tasarımcıların özgün tasarımı mobilyalarla yan yana getirilen İsveçli tasarımcı Bruno Mathsson'un "Pernilla" şezlongu da yer alıyor.

Maurer'in eğlenceli aydınlatmaları

Bruno Mathsson ve Kristian Vedel'in klasik İskandinav mobilyaları, Ingo Maurer ve Alfred Cochrane'in eğlenceli ışıklarıyla eşleştirilmiş. Dolaplar ve masalar, iç mekanı bütünsel bir görünüme kavuşturmak ve tüm işlevsel gereksinimleri karşılamak için Child Studio tarafından tasarlanmış. Yemek alanında kullanılan cam tuğladan bir duvar dönemin ruhuna uygun. Salonda ayrıca stüdyo tarafından oluşturulan, iki süslü vazo ve bir çift art-deco tarzı yer lambasıyla eşleşen; tasarımcıların "mekana ölçek ve kalıcılık hissi katacak şekilde" tasarladığı tamamen işlevsel, yarım ay şeklinde dekoratif bir şömine yer alıyor.  Şöminenin üzerindeki tavan penceresi, gün boyunca güneş ışığının yumuşak geçişleriyle mekanın dingin atmosferine katkıda bulunuyor. Yemek alanında, Fransız mimar Charlotte Perriand imzalı yuvarlak ahşap masa ve yemek sandalyeleri, cam eşyaların, kitapların ve vazoların bulunduğu koyu renkli ahşap raflarla çevrelenmiş.

Loos'un malzeme paleti

Adolf Loos'un modernist Villa Muller'inden ilham alan malzeme paletini oluşturan koyu renkte maun ahşap, desenli mermer ve yeşil döşemenin birleşimi, çok şık ama bir o kadar da sıcak ve alçakgönüllü bir stil yaratmış.  Çalışmada ayrıca doğal malzemeler de yer alıyor. Yemek alanının yanındaki mini mutfak, gün ışığını filtrelemek için tasarlanmış cam tuğlalı bir bölmeyle mekandan ayrılmış. 

Proje genelinde masif ahşap, taş ve alçı gibi malzemelerle çalışmayı önceliklendiren; bu basit ve eskimeyen malzemelerin inanılmaz derecede çok yönlü olduğunu ve özel el yapımı nesneler yaratmak için ideal olduğunu söyleyen Huang ve Kos, Child Studio bünyesinde projeler için özel mobilya parçaları tasarlıyor. "Amacımız, sahipleri yeni sanat eserleri ekledikçe ve seyahatlerinden yadigârlarını getirdikçe zaman içinde gelişmeye devam edecek bir iç mekan tasarlamaktı" diyen Child Studio, gelişmeye devam edeceğini umduğu sıcak ve rahatlatıcı bir ortam yaratmak için konut için "abartısız" bir renk paleti kullanmış. 

Fotoğraflar: Felix Speller ve Child Studio

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Studio Frantzén

Fındık Ağacı

mayfair-residence-by-child-studio-london_dezeen_2364_col_0-1704x1137

Projelerinde genellikle masif ahşap, taş ve alçı gibi malzemelerle çalışmayı önceliklendiren; bu basit ve eskimeyen malzemelerin inanılmaz derecede çok yönlü olduğunu ve özel el yapımı nesneler yaratmak için ideal olduğunu söyleyen Huang ve Kos, Child Studio bünyesinde projeler için özel mobilya parçaları da tasarlıyor.

mayfair-residence-by-child-studio-london_dezeen_2364_col_hero-1704x959
mayfair-residence-by-child-studio-london_dezeen_2364_col_4-1704x2555
mayfair-residence-by-child-studio-london_dezeen_2364_col_17-1704x1137
mayfair-residence-by-child-studio-london_dezeen_2364_col_14-1704x1137
mayfair-residence-by-child-studio-london_dezeen_2364_col_13-1704x2555
mayfair-residence-by-child-studio-london_dezeen_2364_col_11-1704x1137

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}