Norveç kıyı şeridinden ilham alan

Holzweiler mağazası

Mimarlık stüdyosu Snøhetta, Çin'in Chengdu kentinde Norveç mirasından ilham alan  moda ve yaşam tarzı markası Holzweiler için bir mağaza tamamladı. Chengdu'nun merkezindeki Taikoo Li alışveriş merkezinde yer alan 130 metrekarelik mağaza, markanın İskandinavya dışındaki ilk lokasyonu. 

Tasarım yaklaşımını "Mağaza, manzaralardan ve kıyı hareketlerinden ilham alan akıntılar, yansımalar ve zıtlıklardan oluşan tekrarlayan temalar içeriyor; Norveç doğasının güçlerinin ortak mirasımız üzerinde oynadığı ısmarlama bir konsept," diye açıklayan Snøhetta, markanın kökenlerine olan sevgisini ve derin saygısını taşımak için markanın anavatanını anımsatan doğal dünyaya göndermeler olduğunu belirtiyor. 

Norveç doğasına saygı

İç mekanları Norveç kıyı şeridine saygı duruşunda bulunan mağazanın dış cephesinde, markanın doğayla olan bağlantısını gösteren kampanyaları sergilemek için kullanılacak tam boyutlu bir LED ekran yerleştirilmiş. Dalgalı çizgilerle çerçevelenmiş bir cam duvar, LED ekranı ikiye bölerek mağazanın kil renginin ağırlıkta olduğu iç mekanları ziyaretçilere açıyor. 

Tavanın yansıtıcı yüzeyi gökyüzüne ve okyanusa gönderme niteliğinde. Mağazanın girişi, mekanik kolların Holzweiler imzalı ipek, kuzu yünü ve kaşmir eşarp tasarımlarını sergilediği ürün teşhir alanına kadar uzanan zeminden tavana kumlanmış taştan yapılmış.  Dalgalı çizgiler, Norveç'in geniş kıyı şeridi boyunca uzanan doğal oluşumları mağaza içinde de geniş çapta benimsenmiş.  Kum püskürtmeli çelikle kaplanmış tavanın yansıtıcı yüzeyinden bir dizi sarkıt lamba da sarkıtılmış. 

Kil ve meşe bir arada

Malzeme seçimine gelince; Snøhetta kil ve meşeyi minimalist Holzweiler mağazasında birleştirmiş. Aynı çelik malzemeden yapılmış elbise askıları kıvrımlı duvar boyunca uzanırken, mekanın ortasına yerleştirilen teşhir masalarının formları kıyıdaki kaya oluşumlarını çağrıştıracak şekilde tasarlanmış.  Mağaza genelinde Çin'den yerel olarak tedarik edilen doğal malzemeler hakim.  Bu arada, mağazadaki tüm armatürler esnek bir şekilde demonte edilebilecek ve gelecekte yeniden düzenlenebilecek biçimde tasarlanmış. Satış noktası alanı, müşterilere mahremiyet sağlamak için ana alışveriş alanından ayrılmış mağazanın arka tarafında yer alıyor. 

Snøhetta, şirketin Oslo'daki amiral mağazası ve teşhir salonunun yanı sıra Kopenhag'daki ilk uluslararası satış noktasını tasarlayan Holzweiler'ın uzun süreli iş ortaklarından biri.  Stüdyo kısa bir süre önce Fransa'da, geniş ahşap duvarlarla çevrili iki kubbe ve Avusturya'da kiremit kaplı bir izleme kulesi içeren bir planetaryumu tamamlamış. 

Fotoğraflar: Holzweiler

Bunlar da ilginizi çekebilir:

snohetta-holzweiler-china-chengdu-retail-interiors-norwegian-_dezeen_2364_col_3-1704x1139

Snøhetta, kil ve meşeyi minimalist Holzweiler mağazasında birleştirmiş. Aynı çelik malzemeden yapılmış elbise askıları kıvrımlı duvar boyunca uzanırken, mekanın ortasına yerleştirilen teşhir masalarının formları kıyıdaki kaya oluşumlarını çağrıştıracak şekilde tasarlanmış.  

snohetta-holzweiler-china-chengdu-retail-interiors-norwegian-_dezeen_2364_col_6-1704x2556
snohetta-holzweiler-china-chengdu-retail-interiors-norwegian-_dezeen_2364_col_7-1704x1147
snohetta-holzweiler-china-chengdu-retail-interiors-norwegian-_dezeen_2364_col_hero-1704x959

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}