Apartmana dönüşen

Eski Louvre Oteli

Portekizli mimarlık ofisi Diana Barros Arquitectura 19. yüzyılın ortalarında bir Douro asilzadesinin evi olarak inşa edilen yapıyı bir apartmana dönüştürdü. Cephe kompozisyonunun titiz ve özenli bir ahşap işçiliği ile dekorlarla çerçevelendiği  bina, tam merkezden tavan penceresiyle örtülü en üst kata kadar uzanan inanılmaz merdiveniyle dikkat çekiyor. 

Bina daha önce; imparatorları ağırlamaya hazırlanan bir otelden, Estado Novo'ya karşı direniş hareketinin karargahına ya da Oporto Film Kulübü'nden bir sürücü kursuna birçok farklı mimari programa göre dönüştü ve farklı işlevleri bünyesinde barındırdı. Diana Barros Arquitectura stüdyosuna önerilen program, bu binayı öncekilerinden farklı bir kullanıma yönelik, zemin katta ticaret ve hizmet alanlarını da kapsayan bir apartman olarak somutlaştırmayı içeriyordu. Mimarlar proje açıklama metninde, bunun belki biraz basit ama bölgedeki turist kullanımının hakimiyeti göz önüne alındığında çok da cesur bir karar olduğunu vurguluyor. 

Özenli dekoratif süslemeler

Projede mimarlar, bir zamanlar neredeyse tüm mimari programlara dönüştürülmüş olan binanın çok değerliliğine saygı göstermeye çalışmış. Ortak alanların ve erişimlerin organizasyonunu, dış cephenin taşlarını, iç mekanların ahşap işlerinde bugüne dek korunmuş olan özenli dekoratif süslemeleri, döşemelerde ve merkezi merdivenlerde kullanılan yapısal sistemi korumuşlar. Orijinal binanın ölçeği ile şimdi tanıtılan evsel kullanımlar arasındaki gerilim, malzemelerin doku ve renklerinin vurgulandığı yeni elemanların temel tasarımıyla daha da vurgulanıyor.

Proj Metinlerinin Bir Amacı Var!

Diana Barros Arquitectura proj metinlerinde temel amaçlarının; işlevsel olarak bütünleşmiş ancak uyarlanabilir, Louvre Oteli binanın fayda ömrünü uzatabilecek ve onu bir buçuk yüzyıl daha kullanıma hazırlayabilecek sağlam ve tutarlı bir bütün oluşturmak olduğunu vurguluyor. 

PROJE KÜNYESİ

Mimarlar: Diana Barros Arquitectura
Alan: 945 m2
Yıl: 2023
Fotoğraflar: Ivo Tavares Stüdyosu
Üretici Firmalar:   Aleluia Cerâmicas, Kerakoll , Marazzi,  O/M Light, Osvaldo Matos , Valadares, Zangra

Bunlar da ilginizi çekebilir:

antigo-hotel-do-louvre-diana-barros-arquitectura_1

Orijinal binanın ölçeği ile şimdi tanıtılan evsel kullanımlar arasındaki gerilim, malzemelerin doku ve renklerinin vurgulandığı yeni elemanların temel tasarımıyla daha da vurgulanıyor.

antigo-hotel-do-louvre-diana-barros-arquitectura_8
antigo-hotel-do-louvre-diana-barros-arquitectura_42
antigo-hotel-do-louvre-diana-barros-arquitectura_32
antigo-hotel-do-louvre-diana-barros-arquitectura_22
antigo-hotel-do-louvre-diana-barros-arquitectura_20
antigo-hotel-do-louvre-diana-barros-arquitectura_2
antigo-hotel-do-louvre-diana-barros-arquitectura_13
antigo-hotel-do-louvre-diana-barros-arquitectura_10

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}