Kanadalı Stüdyo Superkül'den

Brütalist Kütüphane

Çağdaş öğretime daha iyi hizmet verebilmek amacıyla eğitim alanlarının güncellenmesi projesini üstlenen Kanadalı mimarlık stüdyosu Superkül, Toronto Üniversitesi John P. Robarts Kütüphanesi'nde, brütalist mimarinin dikkate değer bir örneği olan okuma odasını yeniledi. 

Anıtsal mimariye saygı

Mimarlık stüdyosunun öğrenciler ve öğretim üyeleri için önemli bir tesis olan okuma ve çalışma alanlarında, anıtsal miras sayılan mimarisine sadık kalırken, çağdaş öğrenme stilleri ve ekipmanlarını karşılamak için iyileştirmeler yapması gerekiyordu. Projede ayrıca orijinal brütalist yapının Eylül 2022'de Diamond Schmitt Architects tarafından tamamlanan bitişikteki Robarts Common uzantısına bağlanması gerekiyordu.

Çift yükseklikte alana çeşitli bireysel çalışma istasyonları ekleyen Superkül iddialı bir hedefle görevlendirildiğini söylüyor: "Alanı, binanın yüce mimari dilini tamamlayacak ve erişilebilirliği, çeşitliliği ve sağlığı destekleyecek şekilde sessiz çalışma, iş birliği ve dijital burs için üstün ve çağdaş bir ortama dönüştürmek…"  1.886 metrekarelik alana yayılmış, iki kat yüksekliğe sahip bina,  bireysel çalışma alanları, yeni dijital istasyonlar, danışma odaları ve iki ışık terapisi bölgesini kapsıyor.

Ses sönümleme sistemi

Beton binaya sıcaklık katmak için doğal malzemeler seçilmiş. Kullanıcıların masa yüksekliklerini, oturma konfigürasyonlarını ve aydınlatmayı ihtiyaçlarına göre ayarlamalarına olanak tanıyan kapsayıcı çalışma noktaları eklenerek erişilebilirliğe özel bir önem verilmiş. "Kolay navigasyonu desteklemek için simetrik bir düzende net görüş hatlarını ve sezgisel yol bulmayı da vurguladık." diyen stüdyo; akustik uzmanlarından oluşan bir ekiple çalışarak, iç mimariyle uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış, delikli ahşap ve metal paneller kullanarak bir ses sönümleme sistemi oluşturmuş. Bu sistem, ortak çalışma gruplarının diğer öğrencileri rahatsız etmeden sohbet etmelerini de sağlıyor. Robarts Kütüphanesi'ni olağanüstü bir simge yapan ayırt edici geometriyi öne çıkaran mimarlar, hem mevcut mimariyi onurlandıran hem de kütüphanenin diğer alanlarını tamamlayan güçlü bir kurgu ortaya koymuş. 

Robarts Kütüphanesi'nin mimarı kim?

1973 yılında yerel mimarlık stüdyosu Mathers & Haldenby tarafından tasarlanan kütüphane hem Toronto Üniversitesi'nin en büyük bireysel kütüphanesi hem de Kanada'nın en büyük akademik kütüphane binası niteliğini taşıyor. 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Ceviz ağacı

The Conran Shop

Fotoğraflar: Doublespace

robarts-reading-room_university-toronto_superkul_dezeen_2364_col_0-1704x1278

Robarts Kütüphanesi'ni olağanüstü bir simge yapan ayırt edici geometriyi öne çıkaran mimarlar,  hem mevcut mimariyi onurlandıran hem de kütüphanenin diğer alanlarını tamamlayan güçlü bir kurgu ortaya koymuş.

robarts-reading-room_university-toronto_superkul_dezeen_2364_col_6-1704x2130
robarts-reading-room_university-toronto_superkul_dezeen_2364_col_5-1704x2556
robarts-reading-room_university-toronto_superkul_dezeen_2364_col_4-1704x1136
robarts-reading-room_university-toronto_superkul_dezeen_2364_col_2-1704x1278
robarts-reading-room_university-toronto_superkul_dezeen_2364_col_1-1704x2272
robarts-reading-room_university-toronto_superkul_dezeen_hero1-1704x959

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}