Koichi Takada Architects'den

Biyofilik Pazar Yeri

Avustralyalı mimarlık şirketi Koichi Takada Architects, Şangay'ın zengin orman manzarasından ilham alan son projesi, bir dizi mimari "ağaç" ile gölgelenmiş yeni bir pazar yeri. Çin'de gerçekleştirilmesi planlanan Solar Trees Market Place, açık yapısı ve biyofilik tasarımıyla geleneksel Çin pazarının bir topluluk alanı olarak yeniden yorumlandığı kamusal projenin bir uzantısı olması bekleniyor.

Minhang Bölgesi

Minhang bölgesinde konumlanan proje, yeni Şangay Tian An Caobao Yol Bölgesi Konut Ana Planının bir parçası ve tamamlandığında, geliştirme için bir geçit işlevi üstlenecek. Proje, dünyanın en kirli şehirlerinden birini daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir kentsel çevreye dönüştürme hedefine bağlı kalıyor.

Çıkış noktalarını "Bölgedeki binaları insancıllaştırmak, halka daha çekici gelmek ve toplulukların ve mahallelerinin yenilenmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Mimarinin kültürel kimliği kutlamasını, yaya etkinliklerini ve daha yürünebilir ve yaşanabilir bir şehri teşvik etmesini istiyoruz." diye açıklayan Koichi Takada ekibin önerdiği gibi, kentsel ortamda bir orman fikri, Çin'in 2060 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdüne de bir gönderme.

Geleneksel Pazar Yerlerini Anımsatan

Pazar yeri, geleneksel pazar yerlerini anımsatan modüler tezgahlara sahip olacak. Tasarım, doğal havalandırma ve güneş panelleri gibi sürdürülebilir özelliklerden yararlanıyor. Ahşap bir kanopi oluşturmak için dallanan sütunlar, Şangay ormanlarına selam dururken biyofilik tasarım konut ana planında ortaya çıkan yeşil omurgayı yansıtıyor. İkincil olarak da Şangay'a özgü ağaçlar ve çalılarla yeni bir park yaratıyor. Şu anda yapım aşamasında olan biyofilik pazar yerinin 2022 yılının başlarında tamamlanması planlanıyor.

Solar Trees Market Place / Güneş Ağaçları Pazarı, Sidney merkezli uygulamanın doğadan ilham aldığı ve daha yaşanabilir bir kentsel çevre yaratmak amacıyla sürdürülebilir tasarım ilkeleriyle çalıştığı bir dizi projenin en yenisidir. Mimarlık şirketinin diğer işlerinin arasında Brisbane'deki dünyanın en yoğun ormanlık dikey bahçelerinden birine sahip 30 katlı, karma kullanımlı yüksek konut binası Urban Forest ve Los Angeles şehir merkezindeki Sky Trees projesi yer alıyor. Koichi Takada Architects'in çalışmaları, iç tasarımdan müstakil evlere ve büyük ölçekli karma kullanımlı geliştirmelere kadar çok sayıda programı ve ölçeği kapsıyor. Stüdyonun projeleri arasında Infinity Konut Binası, ARC veya Katar Ulusal Müzesi'nin iç mekan tasarımları da var.

Fotoğraflar: Doug Wolf

Bunlar da ilginizi çekebilir

1

"Bölgedeki binaları insancıllaştırmak, halka daha çekici gelmek ve toplulukların ve mahallelerinin yenilenmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Mimarinin kültürel kimliği yüceltmesini; yaya etkinliklerini, daha yürünebilir ve yaşanabilir bir şehri teşvik etmesini istiyoruz."

Solar Trees Market Place / Güneş Ağaçları Pazarı, Sidney merkezli uygulamanın doğadan ilham aldığı ve daha yaşanabilir bir kentsel çevre yaratmak amacıyla sürdürülebilir tasarım ilkeleriyle çalıştığı bir dizi projenin en yenisidir.

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}