Modern harabe denen

Bir Kaliforniya Evi

Kaliforniya'daki bu beyaz beton ev, hevesli sanat koleksiyoncuları olan, çağdaş mimari ve tasarıma derin bir takdir duyan müşteriler için açık ve kapalı alanlardan oluşan bir "köy" gibi düzenlenmiş.  Mimarisi Masastudio'ya ve iç mekanları Kelly Wearstler'e ait olan ev, beyaz beton hacimlerden oluşuyor ve dış mekanla güçlü bir bağlantıya sahip.

Birkaç küçük parsel satın alarak geniş bir arsaya dönüştüren çok çocuklu aile, bol eğlence alanı olan kalıcı bir ev yaratmak istiyordu. "Modern bir harabe" vizyonunu hayata geçirmek için mimarlık firması Masastudio, iç mimar Kelly Wearstler ve peyzaj mimarı Andrea Cochran'dan oluşan bir ekip bir araya gelmiş. 

Evin ortasında yaşlı bir zeytin ağacının bulunduğu oval biçimli bir avlu yer alıyor. Louis Kahn'ın antik mimariye ve kalıntılara daha fazla bakma fikrinden her zaman etkilendiğini söyleyen Masastudio kurucu ortağı Marwan Al Sayed, ikisi de sanatla ve sanat koleksiyonculuğuyla ilgilenen ev sahipleri için galeri alanları da yaratmış. 

Ana evde, Oculus olarak bilinen camla kaplı oval bir avlu ve merkezi bir atriyumun etrafındaki alanlar fırıldak gibi dönüyor. Rumen sanatçı Constantin Brâncuși'nin eserlerini anımsatacak şekilde şekillendirilen avlunun kavisli çevresi, bir sanat danışmanının yardımıyla seçilen sanat eserlerinin sergilendiği bir galeri alanı oluşturmanın yanı sıra, çevresinde dolaşım imkanı da yaratıyor.

Galeri gibi sirkülasyon alanları

Çeşitli toprak tonlarında yumuşak oturma seçeneklerine sahip geniş oturma odası George Condo tablosunu tamamlayacak şekilde tasarlanan salon da dahil olmak üzere, tamamen dış mekana açılıyor. Cam Oculus'un diğer tarafına bakınca,  arkadaki sanat eserlerinin görülmesine izin vererek daha fazla derinlik yaratılmış. 

Salonun karşı tarafındaki kahvaltı salonu da benzer şekilde manzaraya açılıyor. Dört ana kamusal alan, bu meydan benzeri alanı ana yönlere ayırıyor ve bina boyunca sürekli bir açık hava akışı yaratmak amacıyla  hem merkezi avluya hem de bahçelere açılıyor. Hepsinin görsel olarak birbirine bağlı olduğunu söyleyen Al Sayed, bu bölümü caddeye ve binaları da bir köye benzetiyor. 

Karaağaç odaklı peyzaj

Beton, eskitilmiş ahşap ve cam, evin içindeki ana malzeme paletini oluşturuyor. "Duygusal modern" olarak tanımlanan evin iç mekanında beton hacimler kütüphane, mutfak, çalışma odaları ve ilave yatak odalarını çevreliyor. Üst kattaki ana yatak odası süitinin bir bölümünü salon alanı oluşturuyor. Açık alanların en büyüğü ise eski bir karaağacın yetiştiği yumuşak peyzaj düzenlemesine inen sert peyzajlı bir terasa açılan salon. Büyük toplantılar için düşünülen bu yaşam alanı, çok sayıda yumuşak oturma seçeneği sunuyor. Tamamı parlak renkli George Condo tablosunun öne çıkmasını sağlayan yumuşak, toprak tonlarında döşemelerle kaplanmış.

Birincil banyo özel bir küvet için de kullanılan, tamamen dramatik siyah ve beyaz mermerle kaplanmış. Oculus'un karşı tarafında bir kahvaltı odası bulunurken, dikey eksen evin girişinden sığ bir havuzun bir heykel için platform oluşturduğu yemek odasına doğru yöneliyor. Evin, binanın farklı taraflarındaki yatak odalarına çıkan iki merdiveni var. Bu alanların her birinde tavan, dışarıya doğru hafifçe yukarı doğru kıvrılıyor ve çalıştırılabilir cam bölmeleri geçerek, gölge sağlayan ince bir çıkıntı halinde doruğa ulaşmaya devam ediyor. "Bu fırıldak gibi dönen alanların dördünün de çatısı hafifçe aşağıya doğru dalgalanıyor, bu yüzden neredeyse bir manta vatozunun alt tarafı gibi" diyen Al Sayed, "Burası gerçekten açık hava evi, çünkü tüm kapılar çok güzel bir şekilde duvarların içine yerleştirilmiş durumda. Yani gerçekten anıtsal ölçekte açıklıklar var" diye ekliyor.

Odalar arasındaki boşluklar heykelleri sergilemek için değerlendirilmiş. Masif ahşap korkuluklara sahip iki heykelsi merdiven üst katın farklı bölümlerine çıkıyor. Bunlardan biri düz bir uçuşla ilerliyor ve ahşap panelli, nötr tonlarda rahat bir oturma alanı içeren ana süite erişim sağlıyor.

Yunan tapınağı gibi...

Tesiste ayrıca "Yunan tapınağı gibi" bir podyum üzerinde yükselen bir havuz evi de bulunuyor.

İkinci sarmal merdiven, üst kattaki konuk yatak odalarına ve bodrum katına bağlanırken; bir fitness odası geçidin ötesinde, zemin katında yer alıyor. Beton havuzlu evin içinde eğlenmek için bir sohbet çukuru ve yemek masası da düşünülmüş.  Ayrıca projenin bir parçası olarak, ana binaya yakın bir yerde, çimlerden 1,5 metre yüksekte bir platform üzerine bir havuz evi inşa edimiş. Oturma alanının üstünde, siyah alçı tavandaki içbükey bir girinti içinde, geceleri "gökyüzünde kaybolan" dairesel bir tavan penceresi bulunuyor. 

Arka tarafta, gömme yatak odası süiti, ekstra mahremiyet sağlamak için mülkün geri kalanından gizlenmiş, tek bir ağacın bulunduğu beton bir avluya bakıyor. Dış mekan, Beverly Pepper gibi sanatçıların büyük eserlerinin manzaraya serpiştirildiği bir heykel bahçesi gibi davranıyor. Bu sanat eserleri evden görülen manzaralarla dikkatlice çerçevelenerek mimari, iç mekan ve manzara arasında bir sinerji yaratılıyor. Beton avluya dikilen tek bir ağaç banyodan görülebiliyor.

Masastudio kimdir?

Al Sayed ve ortağı Mies Anderson, Los Angeles'a taşınmadan önce 1997 yılında Arizona'da Masastudio'yu kurdu. Stüdyo belki de en çok Utah çölündeki ultra lüks Amangiri tatil köyünü tasarlamasıyla tanınıyor. LA merkezli Wearstler, dünyanın en ünlü iç tasarımcılarından biridir ve Proper oteller grubunun Santa Monica, Los Angeles Şehir Merkezi, Austin ve San Francisco'daki çeşitli lokasyonlarını portföyü arasında saymaktadır.

Fotoğraflar: The Ingalls

Bunlar da ilgini çekebilir:

 

 

los-angeles-house_1

Açık alanların en büyüğü ise eski bir karaağacın yetiştiği yumuşak peyzaj düzenlemesine inen sert peyzajlı bir terasa açılan salon. Büyük toplantılar için düşünülen bu yaşam alanı, çok sayıda yumuşak oturma seçeneği sunuyor; tamamı parlak renkli George Condo tablosunun öne çıkmasını sağlayan yumuşak, toprak tonlarında döşemelerle kaplanmış.

los-angeles-house_3
los-angeles-house_kelly-wearstler_masastudio_dezeen_2364_col_24-1704x2130
los-angeles-house_kelly-wearstler_masastudio_dezeen_2364_col_22-1704x1136
los-angeles-house_kelly-wearstler_masastudio_dezeen_2364_col_2-1704x2272
los-angeles-house_kelly-wearstler_masastudio_dezeen_2364_col_20-1704x2557
los-angeles-house_kelly-wearstler_masastudio_dezeen_2364_col_11-1704x2272 kopyas─▒
los-angeles-house_kelly-wearstler_masastudio_dezeen_2364_col_0-1704x1292

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}