Yürünebilir çatısıyla

Arazide Kaybolan Okul

Danimarka mimarlık stüdyosu Henning Larsen, yürünebilir çatısıyla sürdürülebilir mimari örneği olan bir okulun inşaatına başladı. Ülkenin güneyinde Sundby'de yer alan The New School tamamlandığında bölgenin en büyük inşaat projesi olacak.

The New School; enerji tüketimi, mekan iklimlendirme,  kimyasal maruziyet ve sürdürülebilir malzeme kullanımıyla ilgili verilen bölgenin resmi sürdürülebilirlik sertifikası Nordic Ecolabel ile ödüllendirilen ilk Danimarka ilkokulu olacak. Çevredeki peyzajla uyum sağlayan C şeklinde yapının çatısı araziyle birleşerek, halkın erişebileceği yürünebilir bir yeşil çatı oluşturuyor.

Okul, doğaya olan yakınlığını vurgulayan, dışarıya açık alanları da içeriyor.  Henning Larsen'in SKALA Architects, ETN Architects, MOE, Autens ve BO-HUS ile ortaklaşa yaptığı projede, spor tesisi, müzik odası, kütüphane ve geniş eğitim alanları da dahil edilmiş. Okulun iç mekanları ihtiyaca göre değiştirilebilir, yeniden düzenlenebilir ve yeniden yerleştirilebilir bir yapıya sahip.

Henning Larsen gelecekteki büyüme olasılığını da düşünerek iki kattan üç kata kadar genişlemeye izin veren bir bina yapısı oluşturmuş. Eğitim ve peyzaj alanlarının iç içe geçtiği okulda eğitim, sadece bina içindeki mekanlarda değil, okula ulaşan kamuya açık tüm yollar boyunca da sürecek. Hem fiziksel tasarım hem de öğretim müfredatı yoluyla BM Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerini destekleyen okul, BM Dünya Dil Okulu gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış. Farklı işlevlere sahip sınıf alanları oluşturmanın yanı sıra, geleneksel öğrenme ortamının dışında kalan alanlara özel önem verilmiş.

2022 yazının sonunda açılması planlanan The New School, 100 çalışan ve 16 yaş öncesi  580 öğrenci kapasitesine sahip olacak. Hennin Larsen mimarlık şirketi bu projesinde, yalnızca sürdürülebilirlik parametrelerini yerine getiren değil, aynı zamanda yöğretim ve yerel topluluklarla etkileşimi de sağlamak gibi iddialı hedeflerle yola çıkmış.

 

Fotoğraflar: Henning Larsen

1

Henning Larsen gelecekteki büyüme olasılığını da düşünerek iki kattan üç kata kadar genişlemeye izin veren bir bina yapısı oluşturmuş.

New Project - 2021-06-03T081145.420

Hem fiziksel tasarım hem de öğretim müfredatı yoluyla BM Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerini destekleyen okul, BM Dünya Dil Okulu gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış.

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}